Alternatif Finansman Modelleri- Start Up, Kitlesel Fonlama

Alternatif Finansman Modelleri- Start Up, Kitlesel Fonlama


 • Aydonat Atasever
  Keiretsu Forum Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı


  Aydonat Atasever, 1995 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü mezuniyetinden sonra, profesyonel olarak inşaat şirketlerinin uygulama bölümlerinde görev almıştır. 

  Mimarlık alanında 1998 yılında kurduğu şirketi ile Türkiye‘de 7 sene içersinde 100 den fazla sinema salonu kompleksi ve 25 den fazla 5 yıldızlı otelin iç mimari uygulamalarında yüklenici olarak bulunmuştur. 2000 m2 kapalı alanda 200 kişilik ekibi ile büyük otel zincirlerine, projeye özel seri mobilya üretimleri yapan fabrikasını 2005 yılında yabancı ortaklı bir yapıya devrederek ilk şirket satışını gerçekleştirmiştir. 

  İnternet sektörüne olan ilgisi 2000 yılında GittiGidiyor.com projesine yaptığı melek yatırımı ile başlamıştır. Üniversiteden arkadaşları ile başladığı bu yolculukta, Uzmantv.com, İstanbul.net, Setrow.com gibi daha birçok başarılı internet projesine imza atmışlardır. 

  2007 yılından itibaren GittiGidiyor A.Ş. şirketinde aktif yönetici ortak olarak görev yapan Aydonat Atasever, 2011 yılında bu projelerini Ebay şirketine satarak Türkiye’de ilk en büyük internet şirketi satışına imza atmışlardır. 

  2012 yılında başka sektörlere de olan ilgisini, özellikle tarım alanında gerçekleştirdiği badem plantasyon alanları yatırımı ile hızlandırmıştır. Bugün Türkiye’de badem üretimi üzerine yatırım yapmak isteyen kurum veya kişiler için çığır açacak bir sistem üzerinde, çalışmalarına devam etmektedir. 

  2016 yılında yatırımcısı olduğu Zaxe şirketi, Türkiye’nin ilk seri üretimi yapılan ve piyasaya sürülmüş yerli 3D printer projesini hayata geçirmiştir. İçinde inovasyon olan her türlü girişime ilgi duyan Atasever aynı zamanda Keiretsu Türkiye Melek Yatırım ağının Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.
   

 • Nazım Salur 
  BiTaksi Yönetim Kurulu Başkanı


  Nazım Salur Türkiye’nin taksi çağırma uygulaması BiTaksi ve yüzlerce ürünü 7/24 ortalama 10 dakikada bulunulan noktaya ulaştıran akıllı telefon uygulaması Getir’in kurucusu. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Yirmi yıldan fazladır seri girişimcilik yapıyor.

 • Savaş Ünsal
  Crowdfon.com Kurucu Ortağı


  ODTÜ Matematik Bölümü (B.Sc.), Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar (M.Sc.) Master ve Oklohoma City Üniversitesi İşletme (MBA) Master mezunu. Kariyerine sistem analisti olarak İstanbul Koç-Burroughs’da başlayan Ünsal 1982’de Kanada’ya yerleşti. GM, Bell Canada firmalarda sistem analisti ve danışman olarak gittiği Kuaa Lumpur’da Malezya Telekom şirketinde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Kendi danışmanlık şirketini kurarak büyük firmalara sistem yönetim danışmanlık hizmeti sağladı. 1997’de Türkiye’ye döndü. Turkcell’de Teknik Direktör olarak göreve başladı. 1999’da Superonline’ın genel müdürü olarak atandı. 2000’de Roma ISP Forumu’nda Superonline “Avrupanın En İyi ISP” ödülüne layık görüldü.görüldü.

  2010 Yılında danışmanlık şirketini başlattı. Türkiye’nin ilk kitlesel fonlama platformu olan CrowdFON kurucusu, GD Holding CEO, TBAA (Türk Melek Yatırımcılar Derneği) Başkan Yrd., REENGEN Enerji IoT Platformu ortağı.

 • Berrak Kutsoy 
  Genç Başarı Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi


  1976 Mersin doğumlu olan Berrak Kutsoy, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur. 

  İş hayatına 1999 yılında BNP-AK-Dresdner Bank’ta Dış İşlemler Asistanı olarak başlamıştır. Daha sonra 2001 yılında Londra Middlesex University Business School’da MBA yapmıştır. 2002 yılında Türkiye’ye dönerek, sırasıyla Denizbank A.Ş’de Proje Yöneticiliği ve Ünsa Ambalaj’da Yurtdışı Pazar Sorumlusu olarak görev yaptıktan sonra 2006 yılında Kütahya Porselen’e bağlı Alman Mitterteich markasında İhracat Müdürü olarak görev almıştır. 

  Mayıs 2009’dan beri Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanlığı ve 81 ilde 10.500 üyesi olan TOBB Genç Girişimciler Kurulu’nun da Danışmanlığını yapmaktadır. 

  Genç Başarı Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Koç Üniversitesi Mezunlar Derneği üyesi, GYIAD ( Genç Yönetici ve İşadamları Derneği ) Üyesi, TED ( Tenis Eskrim Dağcılık Spor Kulübü ) üyesi, UİP-Uluslar arası İşbirliği Platformu İcra Kurulu üyesi, TİM İnovasyon Haftası organizasyon komitesi üyesi ve BizBizze Kadınlar İçin Fikir Destek Merkezi danışma kurulu üyesi olan Kutsoy, İngilizce ve Almanca bilmektedir. 

  Türkiye İhracatçılar Birliği'nin (TİM) girişimcilik ve inovasyon danışmanlığını yapmakta olan Kutsoy, girişimciliğin farkındalığının ve rol model sayısının artması adına birçok projede yer almakta, Startup ve Business Life dergilerinde yazılar yazmakta, startup şirketlere mentorluk ve yatırımcılık yapmaktadır.

 • Moderatör: Recep Bildik 
  Borsa İstanbul A.Ş.
  Araştırma ve İş Geliştirme Bölüm Müdürü


  Finansal piyasalarda 20 yılı aşkın tecrübeye sahip olan Recep Bildik Borsa İstanbul bünyesinde farklı pozisyonlarda yeni ürünlerin ve pazarların oluşturulması, hisse senetleri piyasasında operasyon, düzenlemeler, ilk elektronik alım-satım sisteminin kurulması, şirket birleşme ve satın alma ile girişimlerin finansmanına yönelik Özel Pazar’ın kurulması gibi bir çok alanda katkılar sağladı. 2010-2011 döneminde Takasbank Yönetim Kurulu’nda Denetçi olarak görev yaptı. 

  Önceki yıllarda merkezi New York’ta bulunan Global Association of Risk Professionals adlı kuruluşun Araştırma Merkezi’nde risk yönetimi üzerine çalışmalar yaptı. Chicago Üniversitesi ve DePaul Üniversitesi Finans Bölümlerinde misafir öğretim görevlisi olarak çalıştı. Finans ve sermaye piyasaları alanında ulusal ve uluslar arası hakemli akademik dergilerde yayınlanmış çalışmaları bulunan Recep Bildik 2005 yılında Finans dalında doçent ünvanını aldı. Halen uluslar arası akademik dergilerde ve birliklerde hakemlik ve yayın kurulu görevlerini sürdürmektedir. 2015 yılında Avrupa Birliği Komisyonu’nun Horizon 2020 Çerçeve Programı’nda yer alan “KOBİ ve Risk Sermayesi Komitesi”’ne ülke temsilcisi üye olarak atanmıştır. Recep Bildik aynı zamanda Türkiye Risk Yöneticileri Derneği yönetim kurulu üyesidir.

  Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nde tamamladıktan sonra, aynı üniversitenin İşletme Fakültesi Finans Ana Bilim Dalı’ndan yüksek lisans ve doktora derecelerini alan Dr. Bildik aynı zamanda Harvard Ünivesitesi Kennedy School of Government’tan Kamu Yönetimi yüksek lisans derecesine de sahiptir. Dr. Recep Bildik halen Borsa İstanbul’da Araştırma ve İş Geliştirme müdürü olarak görev yapmaktadır.
Gönder
Diğer Haberler
Enerji