Altın dolar karşısında ne yapacak?

Altın dolar karşısında ne yapacak?

İntegral FX

Ons Altın hafta başından bu yana yükselme arzusu ile birlikte 1080$ seviyesini zorlamasına karşın bu direnci aşamadı ve satış baskısı ile birlikte 1070$ seviyesinin altını test etti. Dolar Endeksi geçtiğimiz haftaki Fed kararı sonrası 98.0 puan üzerinde kalıcılık sağladı. Endeksin bu seviyelerde kalıcı olması Doların güçlü durduğuna işaret ediyor. Altına yönelik son bir haftada vadeli piyasalarda ve fiziki olarak bir miktar talep artışı vardı şayet Dolar da güçlü duruşunu korudu ve Ons Altının yükselişinin önüne set koydu. Altında halen daha bir miktar talebin devam ettiğini görüyoruz. Bu nedenle 1065 seviyesinin üzerinde tutunması önemli olacak. Eğer Altın 1065 seviyesinde tutunabilirse tekrardan 1080 seviyesini test etmesi için şansı olacak.

Önceki analizlerimizde Altında talep artışının olduğunu fakat ana pencerede düşüş hikâyesinin devam ettiğini belirtmiştik. Bu nedenle Ons Altında oluşan yükselişler majör direnç seviyesine kadar devam ediyor, ardından daha sert bir satış baskısıyla yeni bir dip denemesi yapıyor.

Ons Altını teknik olarak ele aldığımızda dünkü saatlik bazda oluşan çift tepe formasyonu hedefine ulaştı. Günlük periyotta ise Kasım ayı başından bu yana ele aldığımızda alçalan tepeler dikkat çekiyor. Buna karşın MACD, fiyata göre pozitif uyuşmazlık yaşıyor. Bu nedenle Ons Altın bir süredir test ettiği ama kıramadığı 1080$ seviyesinin üzerine çıkıp, alçalan trendini sonlandırması halinde yukarı yönlü hareketinin hızlı olabileceğine işaret ediyor. Ancak Ons Altın için 1080$ direncinin önemini bir kez daha vurgulamak lazım şayet bu seviye kırılamazsa, MACD'de görülen bu pozitif uyuşmazlık sonlanabilir.
Dirençler: 1080-1082/ 1089/ 1098
Destekler:1065/ 1058/ 1052


 

Gönder
Diğer Haberler
Enerji