Beklenti Üzeri TÜFE Sürpriz Değil

Beklenti Üzeri TÜFE Sürpriz Değil

Meksa Yatırım

Beklenen Temmuz ayı TÜFE verisi açıklandı. Piyasa beklentisi aylık bazda %0.72 olmasına karşılık TÜFE  %1.16 ile beklentilerin bir hayli üzerinde açıklandı. Aynı şekilde geçtiğimiz yılın Temmuz ayını baz aldığımızda enflasyonun yıllık %8.79 ile güçlü bir yükseliş yaşandığını görüyoruz. Yıllık bazda beklenti ise %8.20 düzeyindeydi. Enflasyon verileri beklentilerin epey üzerinde olsa da aslında bu denli yükseliş yaşanması sürpriz değil. Son dönemde gıda enflasyonunda artış sinyallerinin oluşması ve daha önemlisi tütün ürünlerinde gerçekleştirilen fiyat artışları Temmuz ayında enflasyonun beklentilerin üzerinde açıklanacağı algısını güçlendirmişti. Bu bağlamda:

Gıda ve alkolsüz içecekler kaleminde aylık artış %3.15 olarak gerçekleşmiş. Yıllık bazda ise %10’a yakın bir artış görüyoruz. ( %9.69 ) Sonbahar – kış aylarında ürün mahsulünün azaldığını da düşünürsek özellikle işlenmemiş gıda fiyatlarında yükseliş eğiliminin devam edebileceği ve bu durumun özellikle son çeyrekte TÜFE’ye negatif bir yansıması olacağını bekliyoruz.

Alkollü içecekler ve tütün kalemi ise en yüksek fiyat artışını göstermiş durumda. Aylık bazda %7.05 ve yılık bazda ise %20’ye yakın bir artış dikkat çekiyor. ( %19.36 ) Bu kalemde yaşanan fiyat artışı beklenen bir durumdu. Temmuz ayında tütün ürünlerine gelen %8 - 12 aralığında zamlar fiyat artışına yönelik güçlü beklentileri zaten yerleştirmişti.

Manşet enflasyonun yanında dikkatle takip edilen çekirdek enflasyon tarafında ise yıllık bazda hafif bir yükseliş yaşanarak %8.67’den %8.70 seviyesine hareketlenme görülüyor.  

 

Mevcut şartlar dahilinde TCMB’nin %7.5 olan enflasyon beklentisinin gerçekleşme ihtimali bir hayli düşük.  Gıda fiyatlarında yükselişin devam etme olasılığının güçlü olmasını en önemli unsur olarak görüyoruz ve enflasyonun yılı %9 seviyesinin üzerinde tamamlama olasılığını dışlamıyoruz. Bu noktada artan yurtiçi talebi de denkleme eklemek gerekiyor. Tabii bu konu TCMB’nin sadeleştirme politikası adı altında faiz indirimlerine devam etmesinin de eleştirilmesine neden olacaktır. Enflasyonun hedeflenen düzeyin üzerinde bulunmaya devam etmesi hatta bu seviyeden yukarı yönde uzaklaşması  TCMB’nin sadeleştirme politikasını sonlandırmasını sağlayabilir

Gönder
Diğer Haberler
Enerji