Bu hafta piyasalarda neler oldu

Bu hafta piyasalarda neler oldu

Meksa Yatırım - Eren Can UMUT

Yeni yılın ilk haftasını arkamızda bırakıyoruz. Haftaya damgasını vuran ülke ise şüphesiz Çin oldu. Ülkede borsanın %7 değer kaybına maruz kalması sonucu hafta genelinde endeks iki defa işlemlere kapatıldı. Bunun yanında Çin para biri üzerinde değer kaybı süreci de hızlanın da küresel piyasalarda bir hayli sert bir panik havası esti. Global endekslerde sert değer kayıpları yaşanırken riskten korunma güdüsüyle YEN, ABD tahvilleri ve özellikle ons altında yukarı yönde hareketler bir hayli hızlandı. Perşembe günü ise Çin’in devre kesici uygulamasını askıya alındığı yönünde açıklamaları bugün piyasaları pozitif yönde destekledi. Çin hükümetinin hisse alımı yolu ile borsayı desteklediğine yönelik haberlerin de Çin borsasında bir miktar pozitif hava oluşturduğunu gördük.

 

Hafta genelinde gözlemlenen Çin etkisinin yanında gün içerisinde TDI verisi de piyasalarda volatilite yarattı. Aralık ayına ilişkin TDI verisi 292.000 ile piyasa beklentisi olan 200.000 seviyesinin bir hayli üzerinde gerçekleşti.  Bununla birlikte Kasım ayına ilişkin 211.000 verisi de 252.00 seviyesine revize edildi. İşsizlik oranı ise %5 seviyesinde sabit kaldı. Tüm bu pozitif verilerin yanında aylık bazda haftalık kazançlar verisi ise %0.2 olan piyasa beklentilerinin altında kaldı ve %0.0 oranında gerçekleşti. Önümüzdeki döneme ilişkin enflasyon oranına yönelik beklentileri şekillendirmesi açısından ücret artışları bir hayli önemli. Dolayısıyla ücret artışlarının beklentilerin altında kalması ile beklentilerin çok üzerinde gelen TDI verisinin olumsuz etkisi sınırlandı. TDI verisine yönelik daha ayrıntılı analiz için linke tıklayınız: http://www.meksafx.com/meksanaliz/2016/01/08/aralik-tdi-beklenti-ustu-ama

 

Gün içerisinde ise sanayi üretimi verisi piyasaların odağında bulunuyordu. Kasım ayına ilişkin data %3.5 oranında açıklandı. Ekim ayında sanayi üretimi verisi %4.6 oranında artış göstermişti. Sanayi üretimi verisinin büyüme verisi ile ciddi korelasyonu olduğunu da önemle hatırlatalım.

 

Avrupa tarafında ise Kasım ayına ilişkin Almanya sanayi üretimi ve ticaret dengesi dataları açıklandı. Her iki datanın da beklentilerin altında kaldığını gözlemlesek de kürsel ölçekte Çin kaynaklı gelişmelerin ve açıklanan TDI verisinin gölgesinde kaldı. 

Gönder
Diğer Haberler
Enerji