Çin'in büyüme hızı ne kadar yavaş?

Çin'in büyüme hızı ne kadar yavaş?

Ziraat Yatırım Raporu

Dünya bugünlerde %3 büyüme hızıyla seyretmekte.
 
1999 yılında Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne üye olmasının ardından 2008 Lehman krizine kadar geçen süreçte küresel büyüme yıllık ortalama %4,5 oranında seyrederken geçtiğimiz yıl %3,1 oranına kadar yavaşladı. Bu sene de büyümenin bu civarda kapanması bekleniyor.
 
Çin ekonomisi aynı dönemde Dünya trendi ile uyumlu şekilde çift haneli büyüme hızlarından resmi hedefle %6,5 ila %7 bandına çekildi.
 
Şu anda %3,1 oranındaki büyümenin %1,2'ni Gelişmiş Ülkeler geriye kalan %1,9'nu ise onları yakalamaya çalışan Gelişmekte Olan Ülkeler üretmekte. Lehman öncesi süreçte oranlar sırayla %1,9 ile %2,6 idi. ABD, tek başına küresel büyümenin yaklaşık %0,6'nı sağlamakta. Çin ise başlı başına yaklaşık üçte birini: %1!
 
Dünya'nın hızlı büyüdüğü dönemde büyümeye ABD %0,7 oranında destek sağlarken Çin yaklaşık %0,5 oranında destek veriyordu.
 
Reel değerlerle çalışsak da kağıt üzerindeki değerlere baktığımızda Çin'de ciddi bir yavaşlama var gibi görünüyor. Ancak Dünya'nın ikinci en büyük ekonomisi haline gelen ve 10 trilyon ABD Doları hasıla üreten ülkede yıllık %6,5 ila %7 büyüme küresel talepteki artışın %1'ini üretmekte.
 
Çin'in "yeni ekonomi"yi temsil ettiğini, mevcut yapısal dönüşümün başarılı seyrettiğini hep tartışmaktayız. Bizim gibi Çin'de çöküş beklemeyen çeşitli gözlemciler mevcut. Geçtiğimiz hafta Güney Kore Otomotiv Endüstrisi tarafından yayımlanan rapora göre Güney Kore ilk defa Çin ile otomotiv ticaretinde açık verdi. Çin, değer zincirinde üst basamaklara tırmanmakta. Tırmanış sürdükçe de görünürdeki yavaşlamaya karşı aslında daha hızlı hale geliyor.

Gönder
Diğer Haberler
Enerji