ABD Eylül İstihdam Verilerini Nasıl Okuyacağız ?

ABD Eylül İstihdam Verilerini Nasıl Okuyacağız ?

Geldik bir başka tarım dışı istihdam ( TDI ) gününe daha… Bugün piyasalarda tüm gözler ABD’de açıklanacak olan eylül ayına yönelik istihdam dataları üzerinde olacak. Öncelikle hangi verilere odaklanacağımızı ve bu verilere yönelik beklentimizi açıklayarak başlayalım:
1.    Öncelikle Eylül TDI datasına odaklanacağız. Piyasa beklentisi verinin 175 bin olarak açıklanacağı yönünde. Bir önceki datanın 151 bin olarak açıklandığı hatırlatırsak aylık bazda toparlanma beklentisi olduğunu görüyoruz. Piyasa beklentilerinin aşılması ABD dolarında görülen güçlenmeyi destekleyebilir.
2.    Ortalama saatlik kazançlar datası… Bu veride yükselişin gerçekleşmesi iç talebin artacağı ve bu paralelde enflasyonun yükseleceği beklentilerini oluşturuyor. Dolayısıyla TDI rakamından bile önemli bir konumda duruyor desek yanlış olmayacaktır. Beklenti %0.2 artış olacağı yönünde.
3.    İşsizlik oranı ve iş gücüne katılım verilerini birlikte yorumlayacağız. Piyasada beklenti işsizliğin bir önceki dataya göre paralel açıklanarak %4.9 oranında gelmesi bekleniyor. Bu notada iş gücüne katılım oranı önemli olacak. Şayet katılım oranında yükselişe rağmen işsizliğin %4.9 oranında sabit kalması ya da gerilemesi ABD doları lehine hareketlerin oluşmasını sağlayabilir.
4.    Ağustos ayında açıklanan datanın revize rakamı… 151 bin olarak açıklandığını belirtmiştik. Bu datanın yukarı ya da aşağı yönde ne kadar revize olduğunu da takip edeceğiz.
Bu açıklanacak TDI verisinin çok önemli olduğunu bir kere daha vurgulayalım. Hafta içerisinde FED üyelerinin yapmış oldukları şahin tonda açıklamalar ve ABD tarafından gelen pozitif veriler ( ISM imalat – ISM imalat dışı PMI ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları gibi ) FED’in yıl içerisinde faiz artırım olasılığı yükseltti. Bu bağlamda ABD dolarında güçlenme hareketlerini takip ediyor. Bugün açıklanacak olan TDI datasının ABD ekonomisi için pozitif görüntü sunması piyasalarda satış baskısı yaratabilir.

 

Meksa

Meksa Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

28 Haziran 1990 yılında kurulan Meksa Menkul Değerler Ticareti A.Ş. 1998 yılında Sermaye Piyasası Kurulu tarafından verilen tüm faaliyet yetki belgelerine sahip olarak, Meksa Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ünvanını almıştır. Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren önde gelen aracı kurumlardan biri olan Meksa Yatırım yurtiçinde 5 şube ve 4 irtibat bürosu ile bireysel ve kurumsal müşterilerine kapsamlı sermaye piyasaları aracılık hizmetleri sunmaktadır. İnşaat, imalat sanayi, sigorta, madencilik, turizm ve bilişim sektörlerinde faaliyet gösteren Yüksel Şirketler grubunun bir üyesi olan Meksa Yatırım'ın %89,51 oranındaki hissesi Meksa Holding'e aittir.