Foreks Günlük Bülten

Foreks Günlük Bülten

Venbey Yatırım

Son  bir kaç gündür önemli satışlara maruz kalan küresel piyasalarda dün Avrupa Merkez bankasının Mart ayı toplantısında yılbaşından bu yana artan risklerle alakalı olarak yeni teşvik tedbirlerini açıklayabileceği beklentisinin oluşması ve petrol fiyatlarında görülen hızlı yukarı yönlü hareketle Avrupa ve ABD endeksleri enerji hisselerine gelen alımlarla günü artıda kapattı. SP500 geçtiğimiz Ağustos ayındaki satış dalgaında görülen seviyeninde altına indiği bölgeden toparlanarak günü %0.5 yükselişle 1.869 puanda kapattı.

Avrupa Merkez Bankası ise bugünkü para politikası toplantısı ardından faiz oranlarında piyasanın ve bizim beklediğimiz şekilde bir değişikliğe gitmezken karar sonrası Draghi’nin basın toplantısı izlendi.

Basın toplantısında Draghi’den küresel piyasalarda yıl başından bu yana artan riskler, Çin ekonomisine dayalı endişelerdeki artış ve petrol fiyatlarının tarihi düşük seviyelere gerilemesinin enflasyon hedefleri konusundaki endişelerine dair açıklamalar geldi.Risklerdeki artışı değerlendirdiklerinden dolayı Mart ayındaki toplantıda politika duruşlarının yeniden dizayn edilebileceğine dair ifadenin kullanılmış olması paritede 1.08 seviyesinin de altına ani bir sert satış hareketi yaratırken Avrupa borsaları da ek teşviklerin gelebileceği beklentisiyle yükselişe geçti.

Böylece Avrupa Merkez Bankası 22 Ekim’de olduğu gibi yeniden bir beklenti havası yaratmayı başardı diyebiliriz. 10 Mart’taki diğer toplantıya kadar ek teşvik tedbirleri beklentisi altında Euro üzerinde yeniden aşağı  yönlü baskı hakimiyeti başlayabilir. Bilindiği üzere 22 Ekim’de Draghi mevduat faizlerinde indirimin görüşldüğünü ve bir sonraki toplantıda varlık alım programının yeniden dizayn edilebileceğini belirtmişti. Bu açıklamaların ardından o gün 1.1350 zirvesini gören parite 3 Aralık toplantısına kadar 1.05’li seviyelere kadar gerilemişti. Fakat 3 Aralık’ta piyasanın beklediği şekilde varlık alım miktarında miktarsal bir değişiklik yapmamasının yarattığı hayal kırıklığı ile paritede yeniden 1.1050 seviyelerine kadar yükselişler görülmüştü. Şimdiki duruma baktığımızda esasen şartların o zamanlara göre daha ağır olduğunu söyleyebiliriz. Petrol fiyatlarında düşüş bu kadar hızlıyken ve Çin’deki ekonomik yavaşlamaya ilişkin çekinceler artış göstermişken enflasyonda belirlenen seviyelere ulaşma adına ek teşvik önlemlerinin alınabileceğini düşünmek çok da ihtimal dışı değil görülüyor. Bu bakımdan daha önce fiyatlanmamış olan Mart ayı ek teşvik beklentileri nedeniyle paritedeki tepki satışı çok sert oldu.  AMB en azından 10 Mart’a kadar küresel piyasalardaki gelişmeleri izleyerek beklemede kalmayı seçti diyebiliriz.

Bugüne baktığımızda dün AMB başkanı Mario Draghi’nin Mart ayındaki toplantıda para politikası duruşunun yeniden gözden geçirilmesinin gerekeceğini açıklamasının piyasalarda ek teşvik önlemlerinin alınabileceği olarak algılanması ve petrol fiyatlarındaki sert düşüşlerden sonra Japonya Merkez Bankası’nın ek teşvik önlemleri açıklayabileceğine dair spekülasyonlarla Asya piyasalarının alıcılı seyrettiğini görüyoruz. Nikkei %6’ya yakın yükselirken Hong Kong borsasında %3, Çin’de ise %1 seviyelerinde pozitif görünüm hakim. Avrupa ve Asya vadelileri ise yine %1 seviyelerinde artıda seyrediyor.

Draghi’nin açıklamaları ardından Almanya 10 yıllık tahvil faizlerinin parite ile birlikte aşağı yönlü hareket ettiği, Avrupa borsalarında yükselişlerin yaşandığını, gelişmekte olan ülke para birimlerinde de petrol fiyatlarındaki toparlanmanın da katkısıyla kısmi toparlanma hareketlerinin olduğu görüldü. DolarTL gün sonunda 3.00 desteğine kadar geri çekildi.

Bugün ABD’de ikinci el konut satışları ve Avrupa bölgesi ve ABD’de öncü imalat PMI verileri de takip edilecek diğer veriler arasında. Ayrıca AMB başkanı Mario Draghi ve AMB yönetim kurulu üyesi Ewald Nowotny’nin konuşma yapması bekleniyor.

 

Venbey Venbey Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Finans piyasalarında 20 yılı aşkın süredir hizmet vermekte olan kurucularının tecrübelerini 2015 yılı itibari ile sermaye piyasalarına taşımakta ve özellikle kaldıraçlı işlem piyasaları; spot ve vadeli altın ve gümüş piyasalarındaki geniş bilgi ve birikimlerini yatırımcıları ile paylaşmaktadır.