Günlük Altın Teknik Analiz

Günlük Altın Teknik Analiz

Venbey Yatırım

Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz oranı kararını takip etmiştik. ECB faiz oranlarında piyasanın ve bizim beklentilerimiz doğrultusunda herhangi bir değişikliğe gitmedi. Faiz kararının ardından konuşma yapan ECB Başkanı Mario Draghi Mart ayına kadar ek teşvik programının gerçekleştirilebileceği sinyalini verdi. Çin’deki ekonomik yavaşlamanın beraberinde getirdiği finansal kargaşalar ve petrol fiyatlarında gözlenen rekor düşüşler, ülke merkez bankalarının para politikalarında tedbirler alabileceği beklentilerini arttırıyor. Geçtiğimiz hafta petrol fiyatlarının toparlanması ve merkez bankalarının teşvik paketlerini genişleteceği beklentileri hisse senedi piyasasında yükselişleri beraberinde getirdi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin son üç haftanın en sert yükselişini gerçekleştirerek 2% seviyesi üzerinde işlem gördü. Küresel risk ortamının sakinleşmesiyle azalan güvenli liman alımları, Altın’ın geri çekilmeler göstererek haftayı 1096 seviyesinde kapatmasına neden oldu. Fed’in 26-27 Ocak para politikası toplantısından 2016 yılı faiz artırımına ilişkin gelebilecek söylemler, Altın’ın yön arayışının belirlenmesinde önemli rol oynayabilir.

Teknik açıdan saatlik grafik incelendiğinde, Altın 26 saatlik hareketli ortalama altında ve ichimoku bulutunun içerisinde seyrini sürdürüyor. RSI teknik göstergesi 50 referans seviyesinde nötr olarak karşımıza çıkmakta. Haftayı 1096 seviyesinde kapatan Altın, geri çekilmelerini sürdürmek isterse 1094 ve 1084 destek seviyeleri izlenebilir. İlgili ortalama üzerinde olası yukarı yönlü fiyatlamalarda ise 1110 ve 1116 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Destekler: 1094-1084-1077

Dirençler: 1110-1116-1121

Venbey Venbey Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Finans piyasalarında 20 yılı aşkın süredir hizmet vermekte olan kurucularının tecrübelerini 2015 yılı itibari ile sermaye piyasalarına taşımakta ve özellikle kaldıraçlı işlem piyasaları; spot ve vadeli altın ve gümüş piyasalarındaki geniş bilgi ve birikimlerini yatırımcıları ile paylaşmaktadır.