Piyasa Bülteni

Piyasa Bülteni

Yeni haftanın ilk işlem günü, geçen Cuma günü Jackson Hole toplantısında konuşma yapan Fed başkanı Janet Yellen’ın söylemlerinin fiyatlanmaya devam edilmesiyle geçti. Fed Başkanı Janet Yellen’in Cuma günü ABD ekonomisine ilişkin değerlendirmesinde faiz artırma zemininin son aylarda güçlendiğine inanıyorum ifadesine yer vermesi Fed’in en yetkili isiminin ağzından çıkan sözler olması nedeniyle piyasalara olan etkisinin dün de halen sürdüğünü belirtmek gerekiyor. Yellen’ın konuşmasında istihdam piyasasının güçlü seyrine işaret etmesi faiz artırım beklentilerinde bir anda artış yaratırken bu konuşmanın ardından Fed başkan yardımcısı Stanley Fischer’ın da Yellen’ın Eylül ayında faiz artırımı konusunda açık kapı bıraktığına değinmesi piyasalarda Dolar lehine hareketliliğin artmasına neden oldu.

Fed başkanı Yellen’ın güçlü istihdam piyasasına işaret etmesi bu hafta açıklanacak olan tarım dışı istihdam sonuçlarını önceki aylardaki sonuçlara göre çok daha önemli hale getirmiş durumda. Cuma günü gelecek sonuçlarda 200 bin veya üstü bir tarım dışı istihdam yanında ücretlerde de bir artış görülebilirse Fed’in Eylül ayında bir faiz artırımı için eli oldukça güçlenmiş olacak, beklentiler iyice güçlenecek ve Dolar’ın alım yönünde hareketleri hız kazanabilecek. Kısaca bu haftanın Altın, Dolar ve Dolar karşıtı para birimleri açısından oldukça önemli bir hafta olduğunun altını çizmekte fayda var. Bu veri öncesi dün Fed’in faiz artırım kararında takip ettiği ve %2 hedefine ulaşmayı amaçladığı çekirdek PCE (TÜFE) verisinin Temmuz ayı için yıllık bazda %1.6 olarak açıklandığını izledik. Beklenti olan %1.5’e göre olumlu sayılabilecek verinin geçen ayki sonuca göre değişim göstermediği, en azından ulaştığı seviyeyi aşağı yönlü bozmadan koruduğunu gördük.

Bununla birlikte dün reel kişisel tüketim de %0.3 ile %0.2 beklentisine göre olumlu açıklandı, önceki veri ise %0.3’’ten %0.4 artışa tevize edildi. kişisel harcamalar gelirlerdeki güçlü artışın desteğiyle 4. ayda da yükseldi. ABD Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı veriye göre kişisel gelirler Temmuz’da %0.4, harcamalar %0.3 ile beklentiye paralel arttı. Kişisel gelirler böylece 3 ayın en büyük artışını kaydetti.

Fed Başkanı Janet Yellen ve başkan yardımcısı Stanley Fischer’ın geçen Cuma faiz artırımına yönelik olumlu sinyal vermesinin ardından dün gelen olumlu ABD verileri eşliğinde ABD borsalarının güünü yükselişle tamamladığı görüldü.  SP500 günü %0.66, Dow Jones Sanayi endeksi ise günü %0.58 artışla kapattı.

Altın tarafında ise bir süredir bahsettiğimiz 1315 desteği test edildi. Bu haftanın veri akışı altında en çok etkilenecek enstrümanlardan olacak Altın’da faiz artırım beklentilerini güçlendirecek verilerde 1315’in altına geçilmesi durumunda bu hafta içerisinde 1300-1290’a doğru hareketleri görebiliriz.

Bugün günün en önemli verisi ABD’de CB(Conference Board) tüketici güveni olacak. Ağustos ayı için beklenti 97.00 olarak açıklanması yönünde.

 

Venbey Venbey Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Finans piyasalarında 20 yılı aşkın süredir hizmet vermekte olan kurucularının tecrübelerini 2015 yılı itibari ile sermaye piyasalarına taşımakta ve özellikle kaldıraçlı işlem piyasaları; spot ve vadeli altın ve gümüş piyasalarındaki geniş bilgi ve birikimlerini yatırımcıları ile paylaşmaktadır.