Cuma Günkü Piyasa Gelişmelerini Kısaca Hatırlayalım

Cuma Günkü Piyasa Gelişmelerini Kısaca Hatırlayalım

Meksa Yatırım - Eren Can UMUT

Haftaya damgasını vuran en önemli gelişme kuşkusuz FED’in 10 yıl sonra faizlerde 25 baz puanlık artırıma gitmesiydi. Bu kararın yanı sıra FED Başkanı Janet Yellen yapmış olduğu açıklamalarda 2016 yılı için faiz artırımı sürecine yönelik güvercin söylemlerde bulunması ve ilk faiz artırım belirsizliğinin ortadan kalması ile birlikte küresel ölçekte pozitif bir hava gözlemledik. Bu noktada borsalarda alımların ve gelişmekte olan ülke para birimlerinde ise değerlenme hareketlerinin yaşandığını gözlemledik. Böylelikle tarihi bir haftayı geride bırakıyoruz.

 

Haftanın son işlem gününde ise data akışının bir hayli cılız olduğunu belirtelim. Peki piyasa hangi verilere odakladı? Hangi gelişmeleri takip etti? Hatırlatalım:

 

Yurt içi piyasalarda TCMB’nin Aralık beklenti anket sonuçları dikkatle takip edildi. TCMB’nin yapmış olduğu aknede göre enflasyon, büyüme ve dolarda yıl sonu beklentileri yükseldi. Cari açıkta ise gerileme yaşandı. Ayrıntılarına bakalım:

·         Ankette yıl sonu USD/TRY tahmini 2.9394 olarak açıklandı. Bir önceki ay ise beklenti 2.9256 seviyesindeydi.

·         TÜFE beklentisi ise 8.53 olarak belirlendi. Bir önceki ay beklenti 8.36 olarak şekillenmişti. 12 aylık beklenti ise 7.42 seviyesinden 7.56 seviyesine yükseliş gösterdi.

·         Bu yıl büyümeye yönelik beklentinin ise 3.0 seviyesinden 3.2 seviyesine yükseldiğini gördük.

·         Ankete göre cari açıkta 36.3 milyar dolarlık bir beklentinin oluştuğunu görüyoruz. Bir önceki aya göre cari açık beklentisi 37.4 milyar dolar olarak belirtilmişti.

·         Ankete göre Repo faizinde ise 7.50 seviyesinden 7.78 seviyesine doğru yükseliş olacağı beklentisinin hakim olduğunu görüyoruz. 3 ay sonra oluşacak faiz oranı 8.24 olurken 12 ay sonrası için 8.58 seviyesinin görüleceği beklentisi oluşmuş durumda.

ABD tarafında ise Aralık ayına ilişkin öncü hizmet PMI verisi açıklandı. Data 56.0 ola beklentilerin altında 53.7 olarak açıklandı. ABD dolarına ise net bir etkisinin oluşmadığını da söyleyelim.

Gönder
Diğer Haberler
Enerji