Dolar yatırım aracı mıdır?

Dolar yatırım aracı mıdır?

Dolar almak insanlarımız tarafından doğru bilinen ama yatırım yapma sebeplerine göre değişen bir yatırımdır.  Ekonomik anlamda yatırım aslında bir mal, hizmet ya da ürüne belirli bir miktar Türk lirası, dolar, euro verilerek orada ki ticaret sonunda sizlere kar getirmesidir. Günümüzde herkesin dilinde olan soru; Dolar’a yatırım yapmak mantıklı mı? Burada dikkat dilmesi gereken iki konu var:

 

  1. Dolar’a yatırımdan beklentiniz nedir?
  2. Dolar’a satın aldıktan sonra kazandığınız para ile yapmak istedikleriniz ne kadar zamanda kurdan etkileniyor?

 

Birinci soru kişilerin varlıklarına göre değişmektedir. Sizin bir miktar dolarınız var ve  bir gün içinde dolar/TL 3’dan  3,05 liraya çıktı. Bu durumda dolar siz aldıktan sonra %1,6 değer kazanmış demektir. Peki, satmalı mısınız? İşte bu noktada yatırım miktarınız büyük önem arz etmektedir. Eğer sizin $1 000 000 varsa, siz  ₺30 500 lirası kâr elde etmişsiniz demektir. Sizin için gayet başarılı bir para değişim işlemi olmuş demektir. Sizin paranız diyelim ki $10 000’dı. Bu sefer elinizdeki paranız  sadece ₺305 lira değerlenmiş olacak ve bu miktar sizin kar elde ettim demek için tatmin etmeyecektir. Bu sefer siz doların daha da yükselmesini beklerken, dolar ₺2,90 seviyelerine düşecek ve zarar ettiğinizi düşüneceksiniz. Hâlbuki kura baktığımızda  dolar 3 lira seviyesinden alınmış, yükselmiş ama biraz daha yükselmesini beklediğimiz için, zarar ederek 2,90 lira seviyesinden satmak zorunda kalmışız.

 

İşte bu sebeplerden ötürü;” dolar yükselecek mi?” sorularını yöneltmek yerine, elinizde ki para ile ne yapmak istediğinizi ve bu parayı ne kadar saklamak istediğinizi ekonomi uzmanlarına belirtirseniz, onlar da sizlere daha iyi alternatifler sunabilirler. Dolar’ın 3,60 görmesinden daha önemli olan sizin paranızın miktarı ve % kaç çıkmasını beklediğinizdir. Yoksa dolar %1 bile çıktığında, piyasada ciddi miktarda kar elde edenler vardır.

 

İkinci sorunun cevabı da önemlidir. ₺3 000 var ama alacağınız bilgisayara paranız yetmiyor. Sizin istediğiniz bilgisayar 3200 lira civarında bir paraya satılmakta. Siz de para elimde durmasın ve değerlensin diye dolara yatırım yaptınız ve ₺3’dan  $1 000 aldınız. Kısa sürede dolar yükseldi 3,10 oldu ama dolarınızı satmadınız. Biraz daha süre geçti ve 3,20 oldu. Dolarınızı bozdurdunuz ve henüz alacağınız bilgisayara güncel döviz fiyatları yansımadan aldınız. Bu sizin için doğru bir yatırım oldu demektir. Şayet yapmak istediğiniz şeylerle, doların artışı yakın zamanlı paralellik göstermiş olsaydı, o zaman yatırımınız için başka bir çözüm yolu bulmanız gerekecekti.

 

Önemli olan ne kadar yatırım yaptığınız ve yatırım yaptığınız şeyin, sizin beklentilerinize ne kadar cevap verdiğidir. Bu sebeple piyasaları takip ederken, öncelikle yapmanız gereken şey; ihtiyaçlarınızı, yatırım sürenizi ve yatırım sonunda beklentilerinizin, yapmış olduğunuz yatırımdan minimum düzeyde etkilenmesidir.

 

 

Gönder
Diğer Haberler
Enerji