Donald Trump savaş uçaklarının fiyatlarına tepki gösterdi

Donald Trump savaş uçaklarının fiyatlarına tepki gösterdi

ABD'nin yeni patronu Donald Trump Boeing'in başkanlık için sunduğu yeni uçağın fiyatına gösterdiği tepkiden sonra bir tepki de ünlü savunma sanayinde ağırlık gösteren uçak yapım firması Lockheed Martin'e yeni başkan tarafından Twitter’dan geldi.

 

Yeni başkan Lockheed Martin'in F-35 modelinin maliyetinin çok yüksek olduğu ve ona benzer model olan Boeing'e ait F-18'in fiyatlandırılmasını talep etti.

 

Şirketin CEO’su Marillyn Hewson ise yaptığı açıklamada Cuma günü Donald Trump'la bir sohbet yaptığını ve kişisel olarak maliyetlerin düşmesi konusunda ki kararlığını bildirdiğini ifade etti.

 

Trump ilk olarak çarşamba günü iki şirketin yöneticileri ile bir araya gelmişti. F-35 radar gizliği olan bir uçak olması ve F-18'lerde bu özelliğin bulunmaması en büyük farklardan biri.

 

Lockheed Martin'in hisseleri 8 Kasım'dan beri düşmeye devam ediyor ve şirket için ciddi bir sorun oluşturuyor. Cuma günü itibariyle şirket 8 Kasım’dan bu yana en düşük fiyat seviyesini gördü. Analistler savunma şirketlerinin de artık Twitter üzerinden etkileyecek bir başkanları olduğunu ve önümüzde ki günlerde Trump'ın atabileceği bir tweetin şirket hisselerinin değerini ciddi şekilde değiştirebileceği ifade ediliyor.

Gönder
Diğer Haberler
Enerji