Finansbank yeni sahibini buldu

Finansbank yeni sahibini buldu

Katarlı QNB , National Bank of Greece'in Finansbank'taki yüzde 99.81 payının tamamını 2.7 milyar euroya satın aldı.
 
QNB tarafından yapılan yazılı açıklamada, satın alma işleminin iki bankanın yönetim kurulu ve Yunanistan Finansal İstikrar Fonu tarafından onaylandığı ifade edildi. Açıklamada düzenleyici kurumlardan onayın ardından satın alma işleminin 2016'nın ilk yarısında tamamlanmasının beklendiği ifade edildi.

 

3 MİLYAR DOLARA MI SATIN ALIYOR?

Kulislerde, Katarlıların NBG temsilcileri ile 9 milyar TL (Yaklaşık 3 milyar dolar) civarında bir rakama el sıkıştıkları konuşuluyor. Kaynaklar, Finansbank’ın yaklaşık 1 çarpanla satıldığını ifade ediyor. Bu da bir dönem 3-4 çarpanla satılan Türk bankalarının fiyatlarındaki düşüşü gösteriyor. Hatırlanacağı gibi Finansbank’ın yüzde 46’sı 2006 yılında Yunanistan’ın en büyük bankası NBG’ye satılmıştı. Finansbank’ın patronu Hüsnü Özyeğin, bankadaki yüzde 55.68’lik hissesinin yüzde 46’sı ve kurucu hisselerin tamamını NBG’ye o dönemde 2 .7 milyar dolara devretmişti. O dönemdeki satış çarpanı 3.8 olarak açıklanmıştı. Bankanın yüzde 100’ü, 2006 yılındaki piyasa şartlarında 6 milyar dolara gelmişti.

Körfez bölgesinin en büyük bankası Qatar National Bank, Yunanistan'ın en büyük bankası National Bank of Greece'in Finansbank'taki hisselerini satın aldığını bildirdi. Qatar National Bank, NBG'nin Finansbank'taki yüzde 99,81 hissesi için 2,7 milyar euro (2,95 milyar dolar) ödeyecek. 

Satışın gerçekleşmesi içi her iki bankanın yönetim kurullarının  yanı sıra Yunan banka kurtarma fonu HFSF'nin onayı gerekiyor.

Qatar National Bank, satın almanın 2016 yılının ilk yarısında tamamlanmasını bekliyor. 

Bloomberg'de yer alan habere göre, Grup CEO'su  Ali Ahmed Al-Kuwari, söz konusu işlemin, 2017 itibariyle Orta Doğu ve Afrika'nın simgesi ve 2030 itibariyle öncü banka bir banka olması için QNB'nin vizyonunda önemli bir mihenktaşı olduğunu söyledi. 

Sermayesi 3 milyar lira olan Finansbank’ın yüzde 99.8’i NBG’nin elinde bulunuyordu. 

Finansbank'ın muhtemel alıcıları arasında, İspanyol BBVA'nın yanı sıra Fibabanka ve Çinli bir grubun da adı geçmişti.

NBG, Finansbank'ı 2006 yılında 5 milyar dolara satın almıştı. 

Gönder
Diğer Haberler
Enerji