Gün içi döviz bülteni

Gün içi döviz bülteni

XTB Forex

Almanya’da ÜFE beklentinin altında 

Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre, üretici fiyatları (ÜFE) Ekim ayında yıllık bazda yüzde 2,3 düşüş göstererek beklentilerin altında kaldı. 2010 yılının Şubat ayından beri en sert düşüşü kaydeden ÜFE, aylık bazda ise yüzde 0,4 oranında gerileme ile Eylül ayındaki performansını tekrarladı. Düşüşün temel sebebi enerji fiyatlarındaki gerileme olurken, dayanıklı tüketim malları fiyatlarında yüzde 1,3 oranında artış meydana geldi. Avrupa ekonomisinin lokomotifi görevi gören Almanya’daki düşük enflasyon sorunu, Avrupa Merkez Bankası’nın Aralık ayında yeni bir parasal genişleme programını başlatabileceği ihtimalini arttırıyor.

 

 

Tüketici güveni Kasım’da arttı 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan verilere göre, Kasım ayında tüketici güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 22,9 artış göstererek 77.15 puan seviyesine yükseldi. Böylece 2014 yılı Nisan ayından bu yana en büyük yükselişi gösteren tüketici güven endeksinin alt kalemlerindeki gelişmeler ise, Kurum’un bugün yayımladığı rapora göre şu şekilde gerçekleşti; “Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %10,5 oranında arttı. Ekim ayında 86,58 olan endeks değeri Kasım ayında 95,66 oldu. Ekim ayında 80,87 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi %30,9 oranında artarak, Kasım ayında 105,90 oldu. İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %31 oranında artarak, Kasım ayında 84,66 değerine yükseldi. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında azalış bekleyenlerin artmasından kaynaklandı. Tasarruf etme ihtimali endeksi %17,3 oranında arttı. Ekim ayında 19,07 olan endeks, Kasım ayında 22,37 değerine yükseldi.”

 

 

Draghi yine Aralık ayını işaret etti 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi bugünkü konuşmasında Aralık ayındaki para politikası toplantısına vurgu yaparak, enflasyonun yükselmesi için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirtti. Avrupa Bölgesi ekonomilerindeki büyümenin yavaş seyrettiğini belirten Draghi, konuşmasına şu sözlerle devam etti; “Global büyüme bu yıl 2009'dan bu yana en zayıf seviyede olacak. Avrupa Bölgesi'nde ekonomik onarımın tamamlandığını da tam olarak söyleyemiyoruz. Aralık ayı Yönetim Konseyi toplantısında enflasyonun yüzde 2 hedefine dönmesini güçlü ve ısrarcı şekilde yavaşlatan faktörleri değerlendireceğiz. Eğer orta vadeli fiyat istikrarı hedefimiz için risk dengesinin aşağı yönlü olduğu sonucuna varırsak, yetkimiz dahilinde kullanılabilir olan tüm enstrümanları kullanarak harekete geçeceğiz. Varlık alım programımızın güçlü ve esnek bir enstrüman olduğunu düşünüyoruz. Daha genişlemeci bir duruşu ortaya koymak için varlık alım programının büyüklüğü, bileşimi ve süresi ayarlanabilir. Fiyat istikrarı görevimiz gereği, enflasyonu hedef seviyeye çıkarmak için elimizden geleni yapacağız.” 

 

 

FED Başkanlarından önemli açıklamalar 

FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer son açıklamasında FED’in normalleşme sürecine geçişi hakkında, diğer merkez bankalarının da bu karara odaklandığını söyledi ve Çin ekonomisinin büyümesi hakkında olumsuz düşünmediğini belirtti. Fischer konuşmasına şu sözlerle devam etti; "Göreceli olarak yakın gelecekte muhtemelen bazı büyük merkez bankaları sıfır faiz oranlarından kademeli şekilde uzaklaşmaya başlayacaklar. Biz gelen verileri mercek altına almaya devam ediyoruz ve şu ana kadar verilmiş nihai bir karar yok. Ancak biz faiz artırımı yaptığımızda bunun piyasalar ve hükümetler için bir sürpriz olmasından kaçınmak için herşeyi yaptık." 

 

Atlanta FED Başkanı Dennis Lockhart ise konuşmasında, faiz artırımının kademeli bir şekilde sürdürüleceğini özellikle vurguladı. Ekonomik görünüm hakkında olumlu bir görüşe sahip olduğunu belirten Lockhart, istihdamdaki gelişmelerden ise memnun olduğunu, FED’in hedeflerine oldukça yaklaşıldığını söyledi. Global ekonomik sorunlar ile yavaş büyüyen ABD ekonomisine de değinen FED Başkanı konuşmasına şu sözlerle devam etti; "Ekonomik görünümde beklenmedik bir aşağı dönüş olmadığı takdirde FED'in yakın zamanda faizi sıfırdan yukarı çekeceği konusunda rahatım. Ancak FED'in ilk faiz artırımından sonra artırımların hangi hızla devam edeceğini düşünürken ihtiyatlı olması gerekli. Yapılacak artırımların belki bir miktarı yavaş ve muhtemelen geçmişteki faiz artırımlarına göre daha duraksamalı, tereddütle olabilir." 

 

 

*EUR/USD : 

Akşam saatlerinde 1,0687 seviyesinden işlem görmekte olan parite kritik noktaları henüz kıramadığından sabah analizinde belirttiğimiz destek ve direnç seviyeleri geçerliliğini korumakta. Sabah saatlerinde Dolar’daki değer kaybıyla yükselişini devam ettirecekmiş gibi duran parite, Draghi’nin açıklamalarıyla tekrar düşüşe geçti. Bugün açıklanan Almanya ÜFE verisi ise, Aralık’ta başlatılabilecek yeni bir parasal genişleme programını desteklemekte. Önümüzdeki hafta merkez bankaları kararlarının fiyatlaması başlayacağından, paritenin tekrar aşağı yönlü hareketini sürdürebileceğini düşünmekteyiz. 

 

Destek : 1,0660 – 1,0610

 

Direnç : 1,0750 – 1,0810  

 

*USD/JPY : 

Akşam saatlerinde 122,77 seviyesinden işlem görmekte olan parite, aşağı yönlü hareketin devamında 122,60 – 122,20 desteklerini test edebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise, sabah analizinde belirttiğimiz direnç seviyeleri geçerliliğini korumakta. Önümüzdeki hafta Dolar’daki değer kaybının sonlanmasını beklediğimizden, parite yönünü tekrar yukarı çevirebilir. Mum grafikte oluşan ve dönüş sinyal olan ‘Doji’ formasyonları ise, düşüşlerin alım fırsatı doğurabileceğini gösterir nitelikte. 

 

Destek: 122,60 – 122,20

 

Direnç: 123,10 – 123,60 

 

*GBP/USD : 

Akşam saatlerinde 1,5248 seviyesinden işlem görmekte olan parite, hükümet harcamaları verisi ardından yükseliş gösterse de güne düşüşle devam etti. Aşağı yönlü hareketin devamında 1,5170 – 1,5100 destek seviyeleri test edilebilir. Olası yukarı yönlü hareketlerde ise, 1,5380 – 1,5450 seviyeleri dikkat edilmesi gereken dirençler olarak öne çıkıyor. 

 

Destek : 1,5170 – 1,5100

 

Direnç : 1,5380 – 1,5450  

 

*Altın ($/ons): 

Akşam saatlerinde 1083 Dolar seviyesinden işlem görmekte olan Altın için sabah analizinde belirttiğimiz destek ve direnç seviyeleri geçerliliğini korumakta. FED’in kademeli faiz artışı vurgusundan dolayı yükselişe geçen Altın’da meydana gelen yukarı yönlü hareketler, Aralık ayının hâlâ masada olmasından dolayı önümüzdeki hafta sona erebilir.  

 

Destek: 1077 - 1072

 

Direnç: 1085 - 1095  

 

*Brent Petrol ($/bbl) : 

Akşam saatlerinde 44,39 Dolar seviyesinden işlem görmekte olan Brent Petrol için sabah analizinde belirttiğimiz destek ve direnç seviyeleri geçerliliğini korumakta. Tepki alımlarının da etkisiyle yükselen emtia bir süre 44,00 – 48,00 Dolar bandında yatay hareket edebilir.  

 

Destek : 43,70 – 43,10

 

Direnç : 45,00 – 45,70   

 

*USD/TL: 

Akşam saatlerinde 2,81 seviyesinden işlem görmekte olan parite, düşüşün devamı halinde 2,80 – 2,79 destek bandını test edebilir. Olası yükselişlerde ise, 2,84 – 2,86 direnç seviyeleri dikkat edilmesi gereken noktalar olarak öne çıkmakta. Tüketici güveninde meydana gelen artışla düşen parite, Dolar’ın tekrar küresel piyasalarda değerlenmesiyle birlikte önümüzdeki hafta aşağı yönlü hareketine son verebilir. 

 

Destek : 2,80 – 2,79

 

Direnç : 2,84 – 2,86  

 

*EUR/TL: 

Akşam saatlerinde 3,01 seviyesinden işlem görmekte olan parite Draghi’nin konuşması ve TL’nin değerlenmesiyle düşüşünü devam ettiriyor. Aşağı yönlü hareketin devamında 2,99 – 2,96 destek seviyeleri test edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise, 3,04 – 3,06 seviyeleri dikkat edilmesi gereken direnç noktaları olarak öne çıkıyor.    

 

Destek : 2,99 – 2,96

 

Direnç : 3,04 – 3,06 

Gönder
Diğer Haberler
Enerji