Gün içi gelişmleri kısaca hatırlayalım

Gün içi gelişmleri kısaca hatırlayalım

Meksa Yatırım - Eren Can UMUT

Dün TCMB kararlarının ardından negatif esen havanın tersine döndüğü ve pozitif esintilerin oluştuğu bir günü yaşadık. Tabii küresel ölçekte yaşanan alı dalgası yurt içerisinde ki pozitif görünümün en önemli nedeni olarak söyleyebilir. Salı günü izlediğimiz TCMB’nin Aralık ayı PPK kararlarının ardından dün ekonomistler ile gerçekleştirdiği toplantısı dikkatle izledik. TCMB’nin dün yapmış olduğu açıklamalardan farklı söylemlerde bulunmadığını not edelim. Volatilitenin düşük kalmaya devam etmesi sonucu Ocak ayında para politikasının sadeleştirileceğini bir kere daha vurguladı. Özellikle küresel ölçekte volatiliteyi ölçen VIX endeksi ve bunun yanında MOVE endeksinin de slaytlarda kullanılması yatırımcıların bu endeksleri dikkatle takip etmesine neden olacaktır.

 

Küresel piyasalarda takip edilen ilk veri İngiltere büyüme datasıydı. Datanın yılık baza%2.3 olan beklentilerin aksine %2.1 şeklinde açıklandığını gözlemledik. Aynı şekilde çeyreklik bazda da beklentilerin karşılanamadığını belirtelim. Datanın hemen ardından anlık olarak GBP/USD paritesinde hafif çaplı bir gerileme görülse de yaşanan bu gevşeme yerini yükseliş hareketlerine bıraktı.

 

Küresel ölçekte ise ABD kaynaklı data akışı dikkatle takip edildi. Tabii FED’in içinde bulunduğumuz ayda 25 baz puanlık faiz artırmasının ardından ilk faiz artırımına ilişkin zamanlama belirsizliğinin ortadan kalması sonucu ABD datalarının etki gücünün azaldığı bir gerçek. Açıklanan verileri kısaca hatırlamak gerekirse; ilk olarak çekirdek dayanıklı mal siparişleri verisin takip edildiğini görmekteyiz. Piyasalarda beklenti datanın %0.1 artacağı yönünde olmasına rağmen veri %0.1 daralmayı işaret etti. Bunun yanında dayanıklı mal siparişleri verisinin ise %0.6 daralma beklentilerine rağmen %0 şeklinde açıklandı. Bir diğer önemli veri ise Kasım ayına ilişkin kişisel gelir ve gider verileriydi. Kişisel gelirlerde hafif ölçekli bir toparlanma görülse de kişisel giderler verisinin %0.3 ile beklentilere paralel gerçekleşti. ABD kaynaklı bir diğer veri ise Michigan tüketici güven endeksleriydi. Aralık ayına ilişkin endeksler beklentilerden olumlu gerçekleşti. ABD kaynaklı bir başka veri ise yeni konut satışları verisiydi. 505K olan beklentilerin aksine 490K şeklinde açıklandı.

 

Bugün Noel arifesi olması dolayısıyla Almanya piyasaları kapalı olacak. ABD piyasaları ise yarım gün işlem görecek. İşlem hacminin düşük olması şaşırtıcı olmayacaktır. Günün takip edilecek tek önemli verisi ABD işsizlik maaşı başvuruları olacaktır. Yalnız işlem hacminin düşük ve data akışının çok cılız olduğu bir günde piyasaların sakin seyredeceğini düşünmekteyiz. 

Gönder
Diğer Haberler
Enerji