Kurbanlık fiyatlarında düşüş bekleniyor

Kurbanlık fiyatlarında düşüş bekleniyor

Kurbanlık fiyatlarında düşüş bekleniyor

 

Bakanlar Kurulu'nun 400bin adet besilik sığır ithalatı için yetki verdiği Et ve Süt Kurumu'nun Brezilya’dan yüklenen Brangus cinsi 17 bin sığır İzmir Limanına geldi.

 

Kırımı Et Üreticileri Birliği ile organize edilerek getirilen hayvanlar gümrük vergisinden muaf olarak Türkiye genelindeki 250 işletmeye gönderilmeye başlandı.

 

Bürokratik engellerin de kaldırılmasıyla daha önce İzmir Limanına gelen hayvanların kilogram fiyatı 5 dolardan olurken bugün 3,9 dolara kadar düştüğü ifade edildi.

 

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı daha önce yurtdışına giden komisyonuda böylece engelleyerek daha ucuza mal ettiklerini ve bunun kurbanlık fiyatlarına da dolaylı olarak yansıyacağını ifade etti. Yılsonuna kadar 250bin adete yakın besi hayvanı getirileceğini ifade eden başkan bu sayede %25'e yakın daha düşük maliyetle hayvan almış oluyoruz.

 

Geçen yıl kurbanlık sayılarına bakıldığında 860bin büyük baş ve 2,5 milyon küçükbaş hayvan kesildiğini bu sene ise rakamın 1,2 milyon büyükbaşa çıkmasını beklediklerini ifade eden başkan beklenen bu sayıdan 200bin adet fazla kurbanlık olduğunu ve kesinlikle kurban alırken spekülatif fiyatlara kanmayarak başka çadırlara gitmelerini belirtti.

Gönder
Diğer Haberler
Enerji