Otizmli çocuklar için Türkçe mobil uygulama geliyor!

Otizmli çocuklar için Türkçe mobil uygulama geliyor!

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Bilişsel Bilimler’de lisansüstü öğrenimine devam eden uzman psikolog A.Yeşim Yener ve ekibi, otizmli çocukların sosyal beceri gelişimlerini destekleme amacı ile mobil bir uygulama geliştiriyor. Proje, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yeni ve yenilikçi iş fikirleri olan genç girişimcilere verilen Teknogirişim desteğine layık görülmüş.

                        

Otizm, yaklaşık 3 yaş civarı tanısı konulan, bireylerin sosyal beceri gelişimini olumsuz etkileyen ve tekrarlı davranışa sebep olabilen bir gelişim bozukluğudur. En yaygın görülen semptomlardan biri otizmli bireylerin göz kontağı kurmaktan kaçınmalarıdır. Bu durum göz önünde bulundurularak, gözlere bakmayı teşvik amacıyla, uygulamada özellikle büyük gözlü ve küçük ağızlı karakterler kullanılmış. Uygulama, IOS ve Android platformlarda çalışıyor ve oyun motoru olarak Flash artık bir çok platformda desteklenmediği için, Unity’i kullanılmış. Bu uygulamayı piyasadaki benzer uygulamalardan ayıran en önemli özellik ise dilinin Türkçe olması. Otizmli çocukların tablet/bilgisayar ekranlarına ilgi duymaları (parlak bir ekran olmasının nedenler arasında olduğu düşünülüyor), uygulamaların tekrarlı davranış gösteren bireylerin rahat edeceği şekilde geliştirilebilir olması ve gerçek bir öğretmenle çalışmaya kıyasla da maliyetinin oldukça düşük olması bu konuda bir uygulama geliştirme ihtiyacının sebepleri arasında gösteriliyor.

                        

Uygulama ile ilgili bilgi vermek amacı ile proje yürütücüsü uzman psikolog A.Yeşim Yener, 12 Ağustos Cuma günü Dream TV’de yayımlanacak olan Multiplayer programı’na katıldı.

 

Mobil uygulama ile ilgili ayrıntılı bilgi için Facebook adresi: https://www.facebook.com/aventurin.yazilim

 
Gönder
Diğer Haberler
Enerji