Piyasalara petrol şoku

Piyasalara petrol şoku

İş Yatırım

MSCI değişiklikleri ve petrol şoku…    

Maşallah dediğimiz çocuk üç gün yaşamıyor. Küresel risk iştahı dün emtia piyasalarından gelen soğuk hava akımının etkisi altında yatağa düştü. Son bir hafta içinde %6 gerileyen petrol fiyatları özellikle gelişmekte olan piyasalarda sert satışlara yol açtı.    OPEC tarafından açıklanan rakamlar gelişmiş ülkelerin petrol stokunun 210 milyon varil ile, ABD stoklarının 100 milyon varil ile küresel krizdeki düzeyinin üzerine çıktığını gösteriyor. Fiyatların uzun süre zayıf kalacağına yönelik beklentiler petrol üreticisi ülke paralarında %1-%2 bandında satışlara yol açtı.    Dünya piyasalarındaki dalgalanmaya rağmen Türkiye piyasalarında dün görece güçlü bir seyir vardı. Türkiye'nin güçlü performansını kısmen petrol ithalatçısı olmasıyla açıklayabiliriz. Ancak benzer konumdaki Polonya ve Güney Kore piyasalarının küresel satış dalgasından kaçamadıklarını belirtelim.    Dünya piyasalarındaki satışlara paralel Borsa İstanbul'da hafif aşağı yönlü bir açılış bekliyoruz. Çin'in MSCI endekslerindeki ağırlığının %23'den %26'ya çıkması üzerine gelişmekte olan piyasalardan bir miktar satış görülebilir. Türkiye'den çıkışın 100 milyon dolar civarı olacağı konusunda spekülasyonlar var.    

Hisse bazında MSCI endeksine girecek Aygaz ve Migros (En Çok Önerilen listemizde) hisselerinin piyasayı yenmesini bekliyoruz. MSCI endeksinden çıkarılacak Aksigorta ve Park Maden hisselerinde satış bekliyoruz.    Orta vadede Türkiye piyasalarının kaderini Ak Parti hükümetinin uygulayacağı politikaların belirleyeceğine inanıyoruz. Asgari ücrette %30 artış yapacak bir hükümetin yapısal reform programını nasıl açıklayacağı temel konumuz olacak.    

MSCI Endekslerinde değişiklikler     

MSCI küçük hisseler endeksine eklenenler:    AYGAZ.IS, EGEEN.IS, MGROS.IS    
MSCI küçük hisseler endeksinden çıkartılanlar:    BTCIM.IS, AKGRT.IS, AKMGY.IS,BJKAS.IS, HLGYO.IS, IPEKE.IS, IZMDC.IS, PRKME:IS    

Çin Şirketlerinin ağırlığının %23'ten %26'ya çıkması Türkiye dahil gelişmekte olan ülkelerin ağırlığını azaltacak. Çin'in ağırlığının artacağına yönelik beklentilerin daha önce açıklanması gelişmekte olan piyasalar üzerindeki olumsuz etkiyi sınırlayabilir.     

Sirket Haberleri        

Global Yatırım Holding        Kapanış (TL) : 1.91 - Hedef Fiyat (TL) : n.a - Piyasa Deg.(TL) : 370 - 3A Ort. İşl.Hac. (TL) : 1.28    

EBRD Global Liman'ın %10.84'ü için 53.4mn euro ödedi        Global Yatırım Holding'in %100 iştiraki Global Liman'ın sermayesinin 66mn'dan 74mn'a artırılması suretiyle ihraç edilen ve artırılmış sermayenin %10.84'üne tekabül eden hisselerin EBRD adına tahsis işlemi dün itibari ile tamamlandı. EBRD Global Liman'ın %10.84'ü için 53.4mn euro ödedi. Böylece yapılan anlaşma ile sermaye artırımı sonrası Global Liman'ın değeri 493mn euro olarak belirlenmiş oldu. Bu Mayıs 2015 tarihinde belirlenen halka arz fiyat aralığının minimum değerine yakın. Halka arz hatırlandığı üzere geri çekilmişti. Hisselerin satış fiyatı baz alındığında Global Yatırım Holding'in hisse fiyatını 3 TL olarak hesaplıyoruz, bu da hissede %57 oranında bir artış potansiyeline işaret ediyor.

Gönder
Diğer Haberler
Enerji