Yunanistan kalan 1milyar€ da aldı

Yunanistan kalan 1milyar€ da aldı

Yunanistan, 86 milyar euro tutarındaki kurtarma programının ilk kredi diliminden kalan 1 milyar euroyu almak için yerine getirmesi gereken şartlar konusunda uluslararası kreditörler ile anlaşmaya vardı. Yunanistan Ekonomi Bakanı Yorgo Stathakis yaptığı açıklamada, "Kreditörler ile müzakerelerde bir anlaşmaya ulaştık" diye konuştu.

Yunanistan ile kreditörler arasında varılan anlaşma, ülkenin bankacılık sektörünün gözden geçirilmesini, özelleştirme fonu dizaynını ve enerji dağıtım şirketi ADMIE'nin kısmen özelleştirilmesini içeriyor. Anlaşma çerçevesinde Yunanistan öncelikle üzerinde anlaşılan gözden geçirmeleri parlamentodan geçirecek.

Parlamentoda bu oylamanın Salı günü yapılması planlanıyor. Yunan Parlamentosu'nun onayının ardından hafta içinde Euro Bölgesi maliye bakan yardımcılarının oluşturduğu Euro Çalışma Grubu 1 milyar euro yardımın serbest bırakılmasına onay verecekler. Anlaşma enerji dağıtım şirketi ADMIE'de yüzde 20 hissenin stratejik bir yatırımcıya satılmasının, yüzde 29'un özelleştirilmesini ve yüzde 51'in kamunun elinde kalmasını öngörüyor.  

Gönder
Diğer Haberler
Enerji